Upratovanie domu do dosiahnutia Zenu… alebo Nirvány

V roku 2011 vyšla knižka od Shukea Matsumota s názvom „A Monk’s Guide to A Clean House & Mind“. V slovenčine to by mohlo znieť ako “Mníchov sprievodca upratovaním domu a mysli”. Japoncov tento názov tak zaujal, že sa z tenučkej brožúrky  na domácom trhu zrodil bestseller.

Ten názov zaujal aj mňa. Čo sa môžem dozvedieť od budhistického mnícha? Možno že tajomstvá prastarého 5S-kung-fu? Alebo nadprirodzené schopnosti štíhleho myslenia?

Ak vás ten názov tiež zaujal, tak môžete mrknúť aj do vnútra. Kniha sa dá zakúpiť v Martinuse alebo aj na Amazon. Ale oplatí sa to iba po prečítaní tohto príspevku. Ak knihu kúpite naslepo, ako som to spravil ja, môžete čeliť nečakaným následkom. Predsa len o tom niečo viem :)))

Ja som predovšetkým hľadal nejaké hlboké prepojene Japoncov či už kultúrne, umelecké alebo náboženské s tým čomu hovoríme 5S. Už si ani nespomínam či som fakt očakával, že nájdem nejaké vychytávky, nič také som nenašiel. Na druhú stranu, hoci moje pátranie po 5S nebolo úspešné, vôbec to neznamená, že si kniha nenájde svoje publikum. Práve naopak, v plnej miere dostojí svojmu názvu a ukáže čitateľovi, ako sa dá upratovať bez námahy a stresu.

Len podotknem, že námaha nie je absolútnym meradlom vynaloženej energie a stres nie je presným meradlom duševného napätia a/alebo podráždenia. To, čo sa jednej osobe bude zdať ako akcia, ktorá si vyžaduje mimoriadne úsilie, vyčerpáva a vedie ku stresu, inej – sa zdá príjemnou ako prechádzka v parku. Namáha sa nám zdá významnou iba vtedy, ak na ňu nie sme pripravení. Stres nie je nikdy spôsobený vonkajším faktorom, ale vnútorným – naším postojom k určitej situácii. Táto kniha nastaví v prvom rade správnu myšlienkovú náladu ale neukáže tipy triky, ako upratovať, aby sa neupratalo, čí upratovalo „samo sato“.

Takže nič praktické pre leaň-áka?

Samozrejme že v knihe sú praktické rady, ktoré prispejú zníženiu prácnosti pri upratovaní. Nevyžadujú si však menej úsilia a možno oveľa viac disciplíny. Tu je niekoľko príkladov, ktoré mi utkveli v pamäti:

Neustále upratovanie zvyškov jedla. Zvyšky jedla a omrvinky v miestnosti lákajú hmyz.

  • Aby ste sa vyhli potrebe odháňať hmyz (a budhistickí mnísi nemôžu pavúka len tak plesknúť novinami, pretože veria, že je nesprávne vziať život živej bytosti), mali by ste neustále všetko upratovať a neustále vynášať z domu zvyšky jedla.
  • Neustále vetranie. Nedostatočné vetranie vedie k vzniku plesní, ktoré je potom potrebné vyčistiť. Okrem toho by ste nemali skladovať nepotrebné veci – pleseň môže a bude na nich rásť.
  • Čistenie náradia. Aby ste predišli odstráneniu hrdze z náradia, po každom použití ho dôkladne očistite.
  • Permanentné umývanie riadu. Aby ste sa vyhli kope neumytého riadu, mali by ste ho umývať súbežne s varením, po každom použití.

Dá sa polemizovať, že umývanie riadu pri varení je ešte horšie, ako kopa neumytého riadu po ňom. Minimálne hrozí, že nám niečo zhorí alebo jednoducho zabudneme osoliť jedlo tým že budeme rozptyľovať fokus umývaním lyžíc. Ale o to nejde. Hlavná vec, na ktorú poukazuje autor, je alternatívny postup. V prípade umývania riadu je to práca v toku jedného kusa, namiesto dávkového systému.

Len sa to nesnažte presadiť doma. Však poznáte s akým odporom sa stretávajú projekty zoštíhľovania výroby.

Obsah knihy

Kniha je napriek svojmu viac niež skromnému objemu rozdelená do 5 kapitol:

  • Dlhý úvod, v ktorom autor hovorí o všetkom.
  • Kapitola 1 – umývanie a čistenie tam, kde je voda.
  • Kapitola 2 – upratovanie obytnej izby.
  • Kapitola 3 – čistenie ulice.
  • Kapitola 4 – čistota tela a duše.

Zároveň je ten dlhý úvod rozdelený do 8 častí a niekoľkých ďalších podčastí. Všetky kapitoly sú tiež rozdelené do podčastí. Priznávam, že je to dosť mätúce. Dočítate časť 8 a prejdete na kapitolu 1 … takto nejak.

Okrem toho sa v úvode aj v rôznych kapitolách nachádzajú rovnaké predmety, časti domu či šatníka. Autor samozrejme neopakuje to isté. Avšak zameranie na rovnaké veci v rôznych častiach knihy nedáva najavo, akú štruktúru autor zakladal alebo sledoval.

Navyše celý obsah knihy sa dá ilustrovať ďalším krátim experimentom. Poďme to vyskúšať spolu. Krok za krokom:

  1. Predstavte si akýkoľvek predmet alebo časť interiéru.
  2. Teraz nahraďte tri bodky v nasledujúcej vete týmto predmetom alebo časťou interiéru: „… – je zvláštnym miestom vášho domu. Preto by sa mal(a,o,…) pravidelne a obzvlášť starostlivo čistiť“.
    • Asi ste všimli „mal(a,o,…)“ vo vete vyššie. To skloňovanie sa mení od toho aký predmet alebo časť interiéru ste použili.

Takže o 5S sa vôbec nič nedozviem?

Prečo nie? V knihe je množstvo odporúčaní, ako sa zbaviť nepotrebných vecí – toto je prvé „S“.  Autor tiež opakovane odporúča dať každej veci svoje miesto a vždy ju tam vrátiť. Čistenie – tretie „S“ – ide cez celú knihu, ako široká diaľničná cesta. Kroky 4 a 5 sú možno   menej viditeľné, ale tiež sprevádzajú každú kapitolu.

Ale dôležité je niečo iné. Po prvé, kniha nie je o 5S, takže zmiernite svoje očakávania, Leaň-aci. Po druhé, všetky rady sú na úrovni zdravého sedliackeho rozumu. Takže nečakajte odhalenia a tajomstvá od budhistických mníchov. Nalaďte sa pozitívne… hoci to nie je nutné – kniha to urobí za vás a skúste sledovať autorove myšlienkové pochody. Napríklad takéto: „Keď je v miestnosti pleseň, znamená to, že pleseň je aj v srdci.“

Záverečné hodnotenie:

Cena / výkon

A B C D E F

Spôsob podania a ľahkosť čítania

A B C D E F

Pre koho sa táto kniha hodí?

– pre začiatočníkov – pre pokročilých –pre fajnšmekerov

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Konstantyn

Konstantyn

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Najnovšie články

Odoberanie noviniek

Získavajte informácie o nových článkoch, kurzoch a iných naších novinkách. 

Scroll to Top