Lee Iacocca je veľmi známa a kontroverzná postava. Otec auta Ford Mustang. Auta, ktoré dodnes púta pozornosť na cestách. Bez ohľadu na generáciu a rok výroby. Aj bez ohľadu na to, v akom aute sedíte. Bol nazývaný záchrancom Chrysler Corporation. Je tiež autorom bestselleru “Iacocca: An Autobiography”, ktorý je témou dnešného článku.
Čo nájdete v tejto knižke?
Lee Iacocca stál pri zrode viacerých úspešných projektov. A nie všetky sa obmedzovali len volantom a kolesami. Mnohé z nich sa týkali predaja, marketingu, podnikovej ekonomiky, verejnej sféry a pod. Spolu s významnými víťazstvami však bolo aj veľa pádov a nie najúspešnejších strategických rozhodnutí. O všetkých týchto príbehoch mohli ste sa dozvedieť z rôznych zdrojov: fám a klebiet, tlače a novín, vládnych správ a odborných manažérskych kníh.
Kniha “Iacocca: An Autobiography” nám ponúka alternatívny zdroj informácii. Na rozdiel od všetkých z vyššie spomínaných, umožňuje nám dozvedieť sa históriu nie od vonkajšieho pozorovateľa, ale od jej najpriamejšieho účastníka. Ale nechcem aby ste si vytvorili nesprávny dojem, že to všetko do seba zapadá. Samozrejme, autor odhaľuje niektoré momenty a dovtedy neznáme skutočnosti. Ale toto je iba jeho verzia príbehu.
Čí je zaujímavá? Rozhodne áno!
Nie som veľkým fanúšikom autobiografických kníh, ale táto kniha je výnimkou. Je jednoducho napísaná, naplnená emóciami, nie je zdĺhavá, obsahuje veľa napínavých a vtipných životných momentov, nepôsobí falošne… Jedným slovom radosť čítať.
Dokonca sa mi podarilo získať audio nahrávku tejto knižky a vypočuť si ju na dlhšej ceste. Vďaka tomu ubehlo 9 hodín za volantom len tak. Neposlednú úlohu zohral hlas interpreta a spôsob čítania. Zdalo sa že knihu vychutnáva ako dobru whisky a mal som pocit že rozpráva svoj vlastný príbeh.
Jediné, čo to cele kazí, je informatívny obsah. Zaujímavé? Áno! Vzrušujúce? Áno! Ale čo sa zapamätá po precitaní? Minimum užitočných veci. Autora môžete obdivovať, prekvapiť sa jeho odvahou a kreativitou, no naučiť sa niečo nové z tejto knihy je ťažké.
MADE IN AMERICA
Kniha pozostáva zo 4 častí. Prvá – Made in America – je najkratšia. Obsahuje len dve kapitoly. Podľa môjho názoru v nich sa autor snažil ukázať, aké hodnoty v ňom rodičia a prostredie vychovávali od malíčka. Rodina, škola, záujmy… Na autobiografiu sa zíde. Ale sémantické spojenie s nasledujúcimi časťami nie je jasné.
Zdá sa, že autor pridal túto časť iba pre zvýšenie objemu. Nič zvláštneho pre autobiografiu a je to stále veľmi zábavne. Avšak v týchto kapitolách nenájdete nič, čo by vysvetľovalo neskoršie rozhodnutia dospelého Lee. Dá sa povedať, že ťažký život syna talianskeho prisťahovalca naučil pracovať s ľuďmi, vytvoril pôdu pre vynaliezavosť, vytrvalosť a úspech. Pravdepodobne tak to je. Hoci pravdepodobnosť nie je 100%.
THE FORD STORY
Druhá časť popisuje najdlhšie obdobie autorovej kariéry – prácu vo Forde – a život ďalšej známej osobnosti – Henryho Forda II. Nie je práve najúspešnejším literárnym ťahom písať o inej osobe v autobiografii. Tato časť je plná urážok, obvinení, nepríjemných príbehov zo života vnuka zakladateľa Fordu.
Ak ste už videli film “Ford v Ferrari”, asi si viete predstaviť, o čom píšem. V tomto filme sa často objavuju kráľ Henry Ford II so svojimi bláznivými nápadmi a Lee Iacocca, aj keď nie v hlavných úlohách.
Zaujímavé je, že Henry Ford (zakladateľ spoločnosti, nie vnuk, o ktorom píše Iacocca) vo svojich autobiografických knihách zachádza do technických detailov. Lee Iacocca sa dizajnu a výroby automobilov dotýka len okrajovo. Oveľa viac sa venuje emóciám, zážitkom, verejnej mienke a samotným ľuďom.
Čo je zaujímavé v tejto časti?
Príbeh projektov Ford Mustang, Ford Fiesta a Lincoln Continental Mark III. História niekoľkých úspešných stratégií v oblasti dizajnu, predaja a marketingu, ktoré priviedli Ford k obrovskému úspechu. Autor vysvetľuje ako vznikol úverový program s názvom “56 za 56”, vývoj nových áut na existujúcich podvozkoch a s rovnakými motormi pre zníženie nákladov, vznikol proces zistenia VOC (Voice Of Customer) pred vývojom produktov a mnoho ďalšieho. Na môj vkus chyba veľa detailov a faktov, no vďaka tomu, že autor každú kapitolu naplnil osobnými emóciami, podarilo sa jemu vytvoriť veľmi zaujímavú a napínavú atmosféru.
THE CHRYSLER STORY
Tretia časť knihy hovorí o začiatku práce v spoločnosti Chrysler Corporation. Od momentu odvolania z Fordu po dosiahnutie zisku v spoločnosti Chrysler. Uvedenie nových zaujímavých modelov na trh, pompézne prezentácie nových áut u predajcov, reklamy, v ktorých osobne hral pán Iacocca… To všetko je popísané veľmi vzrušujúco.
Nemôžem odolať potešeniu zo zdieľania jednej z týchto reklám. “Ak nájdete lepšie auto, kúpte si ho,” – hovorí Lee Iacocca:
Myslím, že každý počul, akým problémom musel Chrysler čeliť a čo bolo potrebné na to, aby sa spoločnosť z tejto situácie dostala. Aspoň vo všeobecnosti. Kniha však obsahuje množstvo ďalších podrobností. Zníženie nákladov a plat 1 dolár, ktorý si dal sám Lee Iacocca, spolupráca s odbormi a hromadné prepúšťanie, boj proti obavám verejnosti z nákupu áut od spoločnosti, ktorá prestane existovať, a zmena vo vedení spoločnosti.
Získanie úveru od štátu a ťažkosti s tým spojené sa mi zdali menej zaujímavé, no medzi riadkami sa dozviete, čím všetkým si musel prejsť tím manažérov. Byrokracia, politické intrigy, ľahostajnosť… Aj keď sa autor do všetkej tej špiny nehrabe, je jasné, že situácia nebola príjemná.
STRAIGHT TALK
Posledná časť knihy – “Straight Talk” – sa mi zdala trochu oddelená od všeobecného príbehu. Názor no to, prečo japonské automobilky zvíťazili na americkom trhu, sa mi zdal veľmi zaujímavým. O štíhlej výrobe sa tu nehovorí. Ale veľa sa hovorí o politike. Toto sa mi zdalo úplne zbytočným. Ale predpokladám že autor túto tému nedokázal obísť po tom akú “podporu” zažil zo strany štátu? Únava zo života a osobné tragédie zatieňujú aj záverečnú časť knihy. Nuž, toto je autobiografia jedného z najznámejších manažérov 20. storočia.
Čo nasledovalo, už viete. Americké automobilky dodnes prehrávajú s japonským konkurentom na domácom trhu. A ani sa neobjavujú ďalšie známi a talentovaní manažéri, čo tuto situáciu vedia zmeniť. Hoci fanúšikovia Elona Muska a Jima Collinsa, ktorý kritizoval autora v svojej známej knihe “Good to Great”, môžu s týmto nesúhlasiť.
V každom prípade, autobiografia Lee Iacocca stojí za prečítanie. Príjemná zábava je zaručená najširšiemu okruhu čitateľov. Ale aj vodičom na dlhej ceste. A ak sa vám podarí dohľadať inspiráciu, užitočných vecí o manažmente, tvrdej práci, húževnatosti a vytrvalosti , potom určite dajte tejto knihe popredné miesto na vašej poličke.